Založ si blog

Biopolitika – komu patrí naše zdravie?

Snaha aliancie politikov a expertov viedla k niekedy až úsmevným príkladom extrémne technokratických riešení.  Napríklad v kórejskom Soule bolo zakázané pustiť bežecké pásy rýchlosťou vyššou, ako je 6 kilometrov za hodinu a púšťať hudbu s tempom vyšším ako 120 beatov za minútu[1]. Takéto opatrenia mali zabrániť nadmernému dýchaniu v telocvičniach. Z podobných dôvodov české ministerstvo zdravotníctva od septembra 2021 zakázalo neotestovaným deťom na hodinách hudobnej výchovy spievať. Nebolo to prvé bizarné opatrenie z dielne tohto ministerstva, v lete toho roku bolo napríklad zakázané v českých baroch tancovať[2].

Pandémia so sebou priniesla aj menej úsmevné zásadné zásahy do ľudských životov. Zákaz pohybovať sa, či stretávať s inými ľuďmi, prípadne zákazy prevádzkovať činnosť už na diaľku zaváňajú porušeniami rôznych zákonov, ktoré majú v demokratických spoločnostiach chrániť slobodu a majetok občanov.

A vskutku, porušením zákonov zo strany verejnej správy sa opatrenia len tak hemžili. Súdy rôznych úrovní potvrdili porušenie zákonov v mnohých krajinách, vrátane Slovenska. V Českej republike tých porušení bolo do momentu písania knihy už dve desiatky. Vlády sa s pandemickými opatreniami neraz správali, ako na filmovom divokom západe. Reakcie verejnej správy na tieto rozsudky boli ako podľa kopiráku – vaše práva porušujeme pre vaše zdravie! Dokonca sa objavili názory, ktoré do popredia stavali totalitnú moc Číny ako ideál.

Covidová pandémia len urýchlila dlhodobý politický trend. Môžeme si ho nazvať „fetišizácia zdravia.“ Zdravie jednotlivca prestáva byť jeho osobnou záležitosťou a stáva sa majetkom štátu. Zdravý človek produkuje HDP a s ním daňové príjmy. Nezdravý človek vďaka sociálnemu systému štátu zdroje spotrebováva. Preto musíme byť smerovaní k dlhému životu a zdraviu.

Známy francúzsky filozof Michel Foulcault prišiel s termínom „biomoc“ (biopower, biopouvoir[3]). Zjednodušene tak môžeme nazvať aplikáciu politiky na všetky aspekty ľudského života. Tradiční vládcovia mali moc nad telami jednotlivcov a mohli človeka nechať sťať, či mučiť. V modernom štáte je takáto moc v úzadí, no vznikli nové nástroje na politickú manipuláciu s „telom“ celej spoločnosti. Biomoc slúži na udržiavanie a množenie života. Predstavuje politické zásahy do rozmnožovania, stravovania, pohybu a akýchkoľvek ďalších aspektov ovplyvňujúcich biologický život občanov. Môžeme si predstaviť reguláciu fajčenia, rozdávanie antikoncepcie, pandemické opatrenia, povinnú telesnú výchovu… Absolutistický monarcha nemusel mučenie poddaného nikomu vysvetľovať a zdôvodňovať. Moderný štát však musí pred voličmi využívanie biomoci nejakým spôsobom racionalizovať. Tým ospravedlnením je práve dosiahnutie čo najzdravšieho a najdlhšieho života.

Moment. To neznie zle, a porovnanie so stredovekým lámaním na kolese nedáva moc zmysel, nie? Mali by sme to dokonca podporovať! Alebo…?

 

Tento text je ukážkou z pripravovanej knihy Dedičstvo koronakrízy. Môžete si ju predobjednať a podporiť tak jej vznik tu: https://www.startlab.sk/projekty/2379-nova-kniha-od-iness–dedicstvo-koronakrizy/

Ak chcete vedieť viac o jej obsahu a autoroch, dozviete sa to v nasledujúcom videu:


 

[1] https://www.bbc.com/news/world-asia-57798520

[2] https://www.trend.sk/spravy/ceska-policia-baroch-kluboch-udelila-desiatky-pokut-porusenie-opatreni

[3] https://criticallegalthinking.com/2017/05/10/michel-foucault-biopolitics-biopower/

Sú veci, ktoré sa kupujú ťažko. Napríklad kvalitné vzdelávanie.

11.05.2024

Školstvo sa dočkalo. Ministri súčasnej vlády sa predbiehajú, kto ohlási vyššie investície. Minister MIRRI Richard Raši sa nechal počuť, že na rekonštrukciu škôl vyčleňuje z eurofondov 200 miliónov eur. Minister školstva Tomáš Drucker zas nedávno sľúbil, že z Plánu obnovy pôjde na dobudovanie nových miest v materských a základných školách ďalších 128 [...]

Prečo ekonómovia milujú trh a ostatní sú mu neverní

13.03.2024

Trh je spoločenská technológia, ktorá umožňuje kooperáciu a koordináciu vo veľkej otvorenej spoločnosti plnej ľudí, ktorí sa nepoznajú. Toto sú dve skupiny dôvodov, prečo ekonómovia milujú trh. Rozmeňme si ich na drobné. Kooperácia – láska, priateľstvo a trh Kooperácia skupiny ľudí sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Na úrovni rodiny stačia vrodené [...]

Kto to v ekonomike po voľbách schytá

06.12.2023

Programové vyhlásenie vlády naznačilo, kto sa má v ekonomike pripraviť na horšie časy. Čakal som, že to bude ešte horšie. Predvolebná kampaň a programy boli prelezené červami populizmu ako už dlho nie. No minimálne na programovom papieri sa potvrdili odhady optimistov, že reči sa hovoria a chlieb sa je. Viaceré radikálne návrhy z predvolebného obdobia sa do programu [...]

Benjamin Netanjahu / Benny Ganc /

Ganc dal Netanjahuovi ultimátum, požaduje do 8. júna plán pre Gazu

18.05.2024 22:05

Premiér jeho návrhy označil za eufemizmy, ktoré predznamenávajú porážku Izraela.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínska prezidentka vetovala sporný zákon o zahraničnom vplyve

18.05.2024 17:08

Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dosť poslancov, aby veto hlavy štátu prehlasovala.

handlová, fico, atentát

NAKA obvinila osobu, ktorá sa mala vyhrážať ministrovi a poslancom cez sociálnu sieť

18.05.2024 15:10

Prokurátor sa stotožnil s podnetom polície na vzatie obvineného do väzby, rozhodne o nej súd.

iness

Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 24769x
Priemerná čítanosť článkov: 2752x

Autor blogu

Kategórie